TRNITÁ CESTA KONOPÍ ….. Konopí se vrací

 

DNES JE KONOPÍ ROSTLINOU S PROBLÉMEM PR, TEDY S REKLAMOU JAKÉHOKOLI VÝROBKU, KTERÝ OBSAHUJE BYŤ JE ČÁSTEČNĚ KONOPÍ, ČÁST KONOPÍ, NEBO DERIVÁTY KONOPÍ JAKO CBD A VÝROBKY S CBD.

KONOPÍ KOUŘILO SEDM AMERICKÝCH PREZIDENTŮ, (MOŽNÁ I VÍC, MOŽNÁ ŽE NEJENOM AMERIČTÍ PREZIDENTI ….)

Svého času bylo konopí řešením téměř jakéhokoli problému. Leonardo da Vinci namaloval Monu Lisu na konopné plátno – slovo canvas pochází z konopí. Rané prezidentské dopisy naznačují, že ho kouřilo nejméně 7 prezidentů, včetně George Washingtona a Thomase Jeffersona. A jeden z nejmodernějších vozů Henryho Forda byl téměř celý vyroben z konopí a byl poháněn konopným palivem, což vedlo časopis Mechanical Engineering k tomu, že konopí označil za „nejziskovější a nejžádanější plodinu, kterou lze pěstovat“.

Pak ale šly věci stranou. Petrochemický průmysl, papírenský průmysl a průmysl nylonu – kteří všichni přišli o miliardy dolarů, pokud by byl využit komerční potenciál konopí – vedl kampaň proti němu. Propaganda, konspirační teorie a drogová hysterie se spustily brzy poté a pozice konopí jako zázračné rostliny budoucnosti utrpěla výprask s titulky jako „Marihuana: Vrah mládí“ a „Drogová hrozba zblázněná do sexu“.

Konopí byla vyhlášena válka

V roce 1937 Roosevelt schválil zákon o dani z marihuany, takže konopí nemělo smysl pěstovat, protože bylo tak drahé. A v 70. letech 20. století válka DEA (AMERICKÝ ÚŘAD PRO POTÍRÁNÍ DROG) proti drogám financovala program pěstování prašných polí konopí paraquatem, chemickým herbicidem, o kterém je známo, že způsobuje nevratné poškození ledvin, respirační selhání a smrt. (Paraquat je vysoce jedovatá a perzistentní chemická sloučenina, která do lidského těla proniká v kontaminované potravě (potravinách z ošetřovaných plodin) a vdechnutím kontaminovaného vzduchu. Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce a ledvin. Dlouhodobé vystavení paraquatu může vést k poruchám rozmnožování a vzniku rakoviny kůže. Evropský soud zrušil povolení paraquatu vydané Evropskou komisí, tak ho fakticky v EU zakázal. Soud rozhodl na základě žaloby Švédska. 

Paraquat je třetím nejběžnějším pesticidem na světě a ročně se ho prodá asi 20 tisíc tun hlavně v rozvojových zemích, NASKYTÁ SE OTÁZKA, CO ZA PLODINY VOZÍME Z TĚCHTO TŘETÍCH ZEMÍ DO EU.

 

Konopí se vrací

V polovině 80. let byly jedinými dvěma produkty z konopí, které jste mohli legálně koupit v USA, maďarský provázek a sterilizované ptačí semeno. Ochránci přírody ale lobovali za jeho navrácení s odkazem na jeho obrovské ekonomické a ekologické přínosy. Velká Británie a Německo obnovily komerční výrobu v 90. letech. V roce 2013 farmáři v Coloradu sklidili několik akrů konopí, čímž přinesli do USA první úrodu konopí za více než 50 let. A dnes nejméně 47 států USA přijalo legislativu, která zavádí programy produkce konopí nebo umožňuje výzkum konopí.

Konopí je vysoce výkonný materiál

S pokrokem v umělých materiálech a mýtem a mylnou představou, která obklopuje vše, co je spojeno s konopím, by jedinečné vlastnosti konopí mohly být snadno zapomenuty. Ale neměli by být. Z hlediska životního prostředí každá vyprodukovaná tuna konopí odstraní ze vzduchu 1,6 tuny CO2. Hubí plevel, čistí půdu, roste super-rychle a bude se mu dařit téměř kdekoli na světě. Ke kultivaci vyžaduje nulové množství pesticidů a velmi málo vody. A je to tak chytré, že to vědci nyní používají k čištění půdy, vody a vzduchu kontaminovaného radioaktivními izotopy po jaderných tavbách.